Pin
Send
Share
Send


Cacao, of de cacaoplant, is een kleine, tropische New World, groenblijvende boom, Theobroma cacao, dat op grote schaal wordt gekweekt om zijn zaden, die worden gebruikt om chocolade, cacaoboter en cacaopoeder te maken. Cacao wordt gekenmerkt door grote, niet-omhulde, afwisselende bladeren, kleine roze bloemen die in trossen rechtstreeks op de stam en takken worden geproduceerd, en leerachtige, eivormige vruchten of peulen, waarin tal van amandelvormige zaden zijn ingebed, die ook bekend staan ​​als bonen, cacaobonen of cacaobonen.

Het chocoladeresidu in een oude Maya-pot suggereert dat Maya 2.600 jaar geleden chocolade dronk, het vroegste record van cacaogebruik. Chocolade was een belangrijk luxegoed in de pre-Columbiaanse Meso-Amerika, en cacaobonen werden vaak gebruikt als valuta. De Azteken associeerden chocolade met Xochiquetzal, de godin van de vruchtbaarheid.

Cacao reflecteert op het principe van functionaliteit op twee niveaus, waarbij de zaden van de cacao de individuele reproductiefunctie voor de plant dienen, terwijl ze ook een grotere functie voor de mens bevorderen bij het verstrekken van een wenselijk voedsel. In het geval van de cacao bieden de zaden duizend smaakcomponenten en honderden chemicaliën die de stemming beïnvloeden, de geest kalmeren, voeding geven en de smaakpapillen stimuleren. De planten bieden ook ecologische functies bij het verstrekken van voedsel voor verschillende dieren, waaronder insecten. Bovendien maakt het vermogen om deze planten onder schaduwomstandigheden te laten groeien een minder intensieve vorm van landbouw mogelijk, waarbij een bladerdak van andere bomen wordt behouden, waardoor de biodiversiteit kan worden behouden.

Beschrijving

Cacao, of de cacaoplant, Theobroma cacao, is een lid van de familie Sterculiaceae (alternatief Malvaceae) van bloeiende planten. Het is een van de 22 bekende soorten in de theobroma geslacht.

T. cacao is een kleine plant die ongeveer 4 tot 8 meter hoog wordt (15 tot 26 voet). De leerachtige bladeren zijn afwisselend, geheel, langwerpig, onbemest, 10 tot 40 centimeter (4 tot 16 inch) lang en 5 tot 20 centimeter (2 tot 8 inch) breed.

Cacao bloemen

De bloemen worden in clusters rechtstreeks op de stam en oudere takken geproduceerd. Ze zijn klein, 1 tot 2 centimeter (1/2 tot 1 inch) diameter, met roze kelk. Terwijl veel van de bloemen in de wereld worden bestoven door bijen (Hymenoptera) of vlinders / motten (Lepidoptera), worden cacaobloemen bestoven door kleine vliegen, muggen in de volgorde Diptera. De vrucht, een cacaovrucht genoemd, is eivormig, 15 tot 30 centimeter (6 tot 12 inch) lang en 8 tot 10 centimeter (3 tot 4 inch) breed, rijpt geel tot oranje en weegt ongeveer 500 gram (1 pond) wanneer rijp. De peul bevat 20 tot 60 zaden, meestal "bonen" genoemd, die zijn ingebed in een witte pulp. Elk zaadje bevat een aanzienlijke hoeveelheid vet. Hun meest genoteerde actieve bestanddeel is theobromine, een samenstelling vergelijkbaar met cafeïne.

De boom wordt tegenwoordig in het wild gevonden in de lage uitlopers van de Andes op hoogtes van ongeveer 200 tot 400 meter (650 tot 1300 voet) in de stroomgebieden van de Amazone en de Orinoco. Het vereist een vochtig klimaat met regelmatige regenval en goede grond. Het is een lage boom, die het beste groeit met wat schaduw boven het hoofd. De soort heeft twee ondersoorten en drie vormen. De Zuid-Amerikaanse ondersoorten T. c. spaerocarpum heeft een redelijk zachte meloenachtige vrucht. De Meso-Amerikaan daarentegen T. c. cacao ondersoort heeft geribbelde, langwerpige vruchten.

Cacaozaad in het fruit

Er zijn twee prominente concurrerende hypothesen over de oorsprong van het oorspronkelijke wild Theobroma cacao boom. Een daarvan is dat wilde exemplaren oorspronkelijk werden gedistribueerd vanuit het zuidoosten van Mexico naar het Amazonebekken, met domesticatie zowel in het Lacandon-gebied van Mexico als in het laagland van Zuid-Amerika. Maar recente studies van Theobroma cacao genetica lijkt aan te tonen dat de plant is ontstaan ​​in het Amazonegebied en door mensen werd verspreid in Midden-Amerika en Meso-Amerika.

De wetenschappelijke naam theobroma betekent "voedsel van de goden." Het woord cacao zelf is afgeleid van het woord Nahuatl (Azteekse taal) cacahuatl, geleerd ten tijde van de verovering, toen het voor het eerst door de Spanjaarden werd aangetroffen. Soortgelijke woorden voor de plant en zijn bijproducten worden bevestigd in een aantal andere inheemse Meso-Amerikaanse talen.

Het wordt tegenwoordig op grote schaal geteeld, met name in Brazilië in Latijns-Amerika en in Ghana, Nigeria en Ivoorkust in West-Afrika.

De belangrijkste producten uit de zaden zijn chocolade, cacao en cacaoboter. Chocolade wordt gemaakt van de gefermenteerde, geroosterde en geroosterde bonen, waarbij de gisting wordt gebruikt om de normale bittere, samentrekkende kwaliteit van de zaden te elimineren. Het heeft een combinatie van de vaste stoffen en het vet van de cacaobonen, terwijl cacao de vaste stoffen van de cacaoboon is en cacaoboter de vetcomponent is.

Geschiedenis van de teelt

Azteekse beeldhouwkunst van een mannelijk figuur met een cacaovrucht

De teelt en het gebruik van cacao waren uitgebreid en vroeg in Mesoamerica. Maya-mythologie hield die cacao vast (Kakaw) werd ontdekt door de goden in een berg die ook ander wenselijk voedsel bevatte dat door de Maya's kon worden gebruikt. Volgens deze mythologie gaf de Plumed Serpent cacao aan de Maya's nadat mensen waren gemaakt van maïs door de goddelijke grootmoeder godin Xmucane (Coe en Coe 1996). De Maya's vierden een jaarlijks festival in april om hun cacaogod te eren, Ek Chuah, een evenement dat het offer van een hond met cacaokleurige aftekeningen omvatte, extra dierenoffers, offers van cacao, veren en wierook, en een uitwisseling van geschenken. In een vergelijkbare Azteekse mythologie ontdekte de Mexica (Azteekse) god Quetzalcoatl cacao (cacahuatl of "bitter water"), in een berg gevuld met ander plantaardig voedsel (Coe en Coe 1996). Cacao werd regelmatig aangeboden aan een pantheon van Mexica-goden en de Codex van Madrid toont priesters die hun oorlellen (autosacrifice) steken en de cacao bedekken met bloed als een geschikt offer voor de goden. De cacaodrank als ritueel werd alleen door mannen gebruikt, omdat men dacht dat deze giftig was voor vrouwen en kinderen. Cacao wordt beschreven in oude teksten, voor ceremonieel, medicinaal en culinair gebruik.

De eerste Europeanen die cacao tegenkwamen, waren Christopher Columbus en zijn bemanning in 1502, toen ze een kano in Guanaja veroverden die een hoeveelheid mysterieus ogende "amandelen" bevatte. De eerste echte Europese kennis over chocolade kwam in de vorm van een drank die voor het eerst geïntroduceerd aan de Spanjaarden tijdens hun ontmoeting met Montezuma in de Azteekse hoofdstad van Tenochtitlan in 1519. Cortez en anderen merkten de enorme hoeveelheden van deze drank op die de Azteekse keizer consumeerde, en hoe het vooraf zorgvuldig werd geslagen door zijn bedienden. In die tijd werden voorbeelden van cacaobonen samen met andere landbouwproducten teruggebracht naar Spanje. Het lijkt er echter op dat de drank gemaakt van cacao aan het Spaanse hof werd geïntroduceerd door Kekchi Maya-edelen die in 1544 door Dominicaanse broeders uit de Nieuwe Wereld naar Spanje werden gebracht om Prins Philip te ontmoeten (Coe en Coe 1996). Binnen een eeuw had het culinaire en medische gebruik van chocolade zich verspreid naar Frankrijk, Engeland en elders in West-Europa. De vraag naar deze drank bracht de Fransen ertoe cacaoplantages op te richten in het Caribisch gebied, terwijl Spanje vervolgens hun cacaoplantages ontwikkelde in hun Filippijnse kolonie (Coe en Coe 1996). Het Nahuatl-afgeleide Spaanse woord cacao trad in wetenschappelijke nomenclatuur in 1753 nadat de Zweedse natuuronderzoeker Linnaeus zijn taxonomische binomiale systeem publiceerde en het geslacht en de soort bedacht theobroma ("voedsel van de goden") cacao.

Traditionele pre-Spaanse dranken gemaakt met cacao worden nog steeds geconsumeerd in Mexico. Deze omvatten de Oaxacan-drank die bekend staat als tejate.

Valutasysteem

Cacaobonen vormden zowel een rituele drank als een belangrijk valutasysteem in pre-Columbiaanse Meso-Amerikaanse beschavingen. Op een gegeven moment ontving het Azteekse rijk een jaarlijkse schatting van 980 ladingen (xiquipil in nahuatl) van cacao, naast andere goederen. Elke lading vertegenwoordigde exact 8.000 bonen (Bergmann 1969). De koopkracht van kwaliteitsbonen was zodanig dat 80 tot 100 bonen een nieuwe stoffen mantel konden kopen. Van het gebruik van cacaobonen als valuta is ook bekend dat ze vervalsers hebben voortgebracht tijdens het Azteekse rijk (Coe 1994).

In sommige gebieden, zoals Yucatán, werden cacaobonen nog in de jaren 1840 gebruikt in plaats van kleine munten.

Teelt en productie

Jonge cacaoplantage

Een boom begint te dragen wanneer hij vier of vijf jaar oud is. In een jaar, als hij volwassen is, kan hij 6.000 bloemen hebben, maar slechts ongeveer 20 peulen. Ongeveer 300-600 zaden (10 peulen) zijn nodig om ongeveer 1 kilo cacaopasta te produceren.

Er zijn drie belangrijke cultivargroepen van cacaobonen die worden gebruikt om cacao en chocolade te maken (Xocoatl 2002). De meest gewaardeerde, zeldzame en dure is de Criollo Group, de cacaoboon die door de Maya's wordt gebruikt. Slechts 10 procent van de chocolade is gemaakt van Criollo, dat minder bitter en aromatischer is dan elke andere boon. De cacaoboon in 80 procent van de chocolade wordt gemaakt met bonen van de Forastero Group. Forastero-bomen zijn aanzienlijk harder dan Criollo-bomen, wat resulteert in goedkopere cacaobonen. Trinitario, een hybride van Criollo en Forastero, wordt gebruikt in ongeveer 10 procent van de chocolade.

Cacao wordt wereldwijd op meer dan 70.000 km² gekweekt. De statistieken van FAO voor 2005 zijn als volgt:

Rang, LandWaardeProductie
(Int $ 1000 *)MT
1 Ivoorkust1,024,3391,330,000
2 Ghana566,852736,000
3 Indonesië469,810610,000
4 Nigeria281,886366,000
5 Brazilië164,644213,774
6 Kameroen138,632180,000
7 Ecuador105,652137,178
8 Colombia42,58955,298
9 Mexico37,28148,405
10 Papoea-Nieuw-Guinea32,73342,500
11 Maleisië25,74233,423
12 Dominicaanse Republiek24,64632,000
13 Peru21,95028,500
14 Venezuela13,09317,000
15 Sierra Leone8,47211,000
16 Togo6,5478,500
17 India6,1618,000
18 Filippijnen4,3525,650
19 Congo, Rep.4,3365,630
20 Salomonseilanden3,8515,000
  • Productie in Int $ 1.000 is berekend op basis van de internationale prijzen van 1999-2001

De cacaoproductie steeg van 1,5 miljoen ton in 1983-1984 tot 3,5 miljoen ton in 2003-2004, een toename die bijna volledig te wijten was aan de uitbreiding van het productiegebied in plaats van aan stijgingen. Meer dan 90 procent van de cacao ter wereld wordt geteeld door kleine boeren, die overwegend weinig of geen gebruik maken van kunstmest en agro-chemicaliën (Eskes en Efron 2006.).

Referenties

  • Bergmann, J. 1969. De distributie van cacaoteelt in pre-Columbiaans Amerika. Annalen van de Association of American Geographers 59: 85-96. Ontvangen op 2 september 2008.
  • Eskes, A. B. en Y. Efron. (Eds.). 2006. Wereldwijde benaderingen van het gebruik en behoud van cacaokiemplasma: eindrapport van het CFC / ICCO / IPGRI-project "Gebruik en behoud van cacaokiemplasmium: een globale aanpak" (1998-2004). Bioversity International. Ontvangen op 2 september 2008.
  • Coe, S. D. 1994. Amerika's eerste keukens. Austin: University of Texas Press. ISBN 0292711557.
  • Coe, S. D. en M. D. Coe. 1996. De ware geschiedenis van chocolade. Londen: Thames & Hudson. ISBN 0500016933.
  • Dienhart, J. M. 1997. De Mayatalen: een vergelijkende woordenschat. Cacao. Odense University. Ontvangen op 2 september 2008.
  • Voedsel- en landbouworganisatie (FAO) van de Verenigde Naties. 2005. Cacaobonen. FAOSTAT. Ontvangen op 2 september 2008.
  • Frison, A., M. Diekman en D. Nowell. 2000. Cacao. FAO / IPGRI Technische richtlijnen voor de veilige verplaatsing van Germplasm nr. 20. ACRI - FAO - IPGRI. Ontvangen op 2 september 2008.
  • McNeil, C. 2006. Chocolade in Meso-Amerika: een culturele geschiedenis van cacao. Gainesville: University of Florida Press. ISBN 0813029538.
  • Motamayor, J. C., A. M. Risterucci1, P. A. Lopez, et al. 2002. //www.nature.com/hdy/journal/v89/n5/abs/6800156a.html Cacao-domesticatie I: de oorsprong van de cacao die door de Maya's wordt geteeld. Erfelijkheid 89: 380-386. Ontvangen op 2 september 2008.
  • Xocoatl. n.d. De verschillende variëteiten van de soort Theobroma cacao L. Xocoatl. Ontvangen op 2 september 2008.

Pin
Send
Share
Send